Bezpieczeństwo Na Drodze

Telefon komórkowy a kierowca

Rozmawiać przez telefon komórkowy jadąc samochodem można wyłącznie gdy: 

  • używamy zestawu głośnomówiącego;

  • zestawu przewodowego;

  • zestawu z funkcją bluetooth.

Używanie telefonu w taki sposób gdzie trzymamy słuchawkę lub mikrofon jest zabronione – karane mandatem. Wysokość takiego mandatu znacznie przekracza cenę dobrego zestawu bluetooth.Kierowca i telefon komórkowy

60% polskich kierowców rozmawia przez telefon komórkowy w czasie jazdy samochodem, z czego 67 % robi to trzymając telefon przy uchu. Tak wynika z badań przeprowadzonych w listopadzie 2009 roku przez MillwardBrown SMG/KRC w ramach kampanii „Dajemy Ci wolną rękę” Kierowców nie powstrzymuje nawet świadomość zagrożeń płynących z rozmawiania przez telefon trzymany przy uchu w czasie jazdy samochodem – 97 % badanych przyznaje, że zdaje sobie sprawę z tego, że rozmawianie przez telefon komórkowy grozi mandatem, a 95 % wie, że jest to niebezpieczne.

Co polscy kierowcy robią najczęściej w czasie jazdy samochodem?

Jak pokazują wyniki badań, polscy kierowcy w czasie jazdy najczęściej rozmawiają przez telefon komórkowy. Telefon służy osobom prowadzącym samochód nie tylko do rozmawiania - 27% z nich czyta, a 18% pisze SMS-y i e-maile, 7% respondentów korzysta z nawigacji w swoim telefonie, zdarzają się także osoby, które w czasie prowadzenia samochodu przeglądają za pomocą komórki strony internetowe. O skali zjawiska świadczy fakt, że nie tylko liczba kierowców rozmawiających przez komórkę jest duża, ale i częstotliwość, z jaką to robią: blisko 80 % badanych przyznało, że rozmawia przez telefon bardzo często, często lub od czasu do czasu, jedynie 20% kierowców rozmawia bardzo rzadko.

Co na to statystyki policyjne?

Dane Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji potwierdzają wyniki badań przeprowadzonych przez MillwardBrown SMG/KRC. Co roku rośnie liczba osób ukaranych mandatem za rozmawianie przez telefon komórkowy trzymany w ręku w czasie jazdy – w ubiegłym 2013 roku ujawniono 23 736 przypadków naruszeń art. 45 ust. 2 pkt. 1 Ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Wnioski płynące z badań

Liczba rozmów wykonanych przez telefon w samochodzie wzrasta i będzie wzrastać” – mówi dr Tomasz Sobierajski, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego. „Chodzi o przekonanie ludzi do połączenia rozmów przez telefon komórkowy w samochodzie z bezpieczną jazdą” – dodaje dr Sobierajski. Chociaż niemal wszyscy badani (97%) zdają sobie sprawę, że rozmawianie przez telefon trzymany ręką w czasie jazdy jest zabronione, zaledwie 24% posiada zestaw głośnomówiący lub inne urządzenie pozwalające na rozmawianie przez telefon komórkowy bez konieczności trzymania go przy uchu. Osoby te przyznają, że takie alternatywne rozwiązania pozwalają im nie tylko uniknąć mandatu, ale przede wszystkim rozmawiać przez telefon bezpieczniej i wygodniej. Jednocześnie ponad 90 % badanych kierowców przyznało, że chętnie korzystałoby z zestawu głośnomówiącego – obie ręce na kierownicy oznaczają zwiększone bezpieczeństwo.