Właściwe ciśnienie ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jadących oraz trwałość opon. Ciśnienie powinno być kontrolowane na zimno. Przejechanie nawet 1 km wpłynie na wynik pomiaru. Dlatego w przypadku kontroli na ciepło, więcej...
Właściwe ciśnienie ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jadących oraz trwałość opon. Ciśnienie powinno być kontrolowane na zimno.
Przejechanie nawet 1 km wpłynie na wynik pomiaru. Dlatego w przypadku kontroli na ciepło, należy dodać 0.3 atmosfery do ciśnienia zalecanego.
Gdzie sprawdzić jaki poziom ciśnienia jest właściwy dla Twojego pojazdu? Podany jest w instrukcji obsługi samochodu, na słupku drzwi, lub w schowku. W przypadku motocykli-informacja taka umieszczana jest zazwyczaj na ramie motocykla. Kontrola ciśnienia w oponach powinna być wykonywana regularnie, w przybliżeniu raz na dwa tygodnie.
Spadek ciśnienia można wyjaśnić poprzez :
- naturalne rozchodzenie się powietrza poprzez elementy składowe opony,
- spadki temperatury otoczenia,
- niewielkie przebicia, które w przypadku opony bezdętkowej nie powodują natychmiastowego ujścia powietrza, natomiast mogą spowodować w końcu nieodwracalne uszkodzenia opony.
Zbyt wysokie lub zbyt niskie ciśnienie może powodować szybkie zużycie opon, to z kolei może prowadzić do wydzielania się w oponie nadmiernej ilości ciepła, zbytniego zużycia paliwa, a nawet do rozerwania opony. Niedopompowane koła mogą skutkować gorszym reagowaniem pojazdu na ruchy kierownicy oraz
szybszym wpadaniem w poślizg, na mokrej, jak i suchej nawierzchni, z powodu wydłużenia drogi hamowania.