Porady eksperta

Parkowanie

2014-09-17

Kilka lat temu, aby zdać prawo jazdy, trzeba było m.in. zaliczyć kilka manewrów symulujących parkowanie na placu. Dziś egzaminatorzy parkowanie sprawdzają w miejskich realiach. A "sztuka parkowania" do łatwych nie należy.

Kilka lat temu, aby zdać prawo jazdy, trzeba było m.in. zaliczyć kilka manewrów symulujących parkowanie na placu. Dziś egzaminatorzy parkowanie sprawdzają w miejskich realiach. A "sztuka parkowania" do łatwych nie należy. Kierowca, który zda prawo jazdy w teorii, powinien posiadać umiejętność parkowania. Okazuje się jednak, że nie zawsze tak jest. W 2013 roku na parkingach w Polsce policja odnotowała 278 wypadków, w których, jak podaje policja, rannych zostało ponad 300 osób.

Co ciekawe, w tych liczbach nie uwzględniono kolizji, w których nikt nie ucierpiał.  Może się wydawać, że parkowanie jest czynnością prostą. Aby zająć dogodne miejsce na parkingu, kierowca musi jednak zwrócić uwagę na wiele czynników. Uwagę skupiamy nie tylko na poszukiwaniu miejsca. Stres jest naszym największym wrogiem podczas parkowania. Presja ze strony innych uczestników ruchu czy też pieszych nie może wpływać na nasze zachowanie. W przeciwnym razie wykonujemy nerwowe ruchy, przestajemy zwracać uwagę na detale i nie oceniamy prawidłowo odległości. Zarysowany samochód stojący obok może uszczuplić nasz budżet.



"Jeśli nie jesteśmy pewni, czy bezpiecznie wykonamy manewr, zatrzymajmy pojazd, wycofajmy się z manewru i spróbujmy jeszcze raz. Nie pozwólmy, aby inni kierowcy nas zestresowali. Ruch na parkingu to normalna rzecz – mamy prawo do bezpiecznego manewrowania, nawet jeśli zajmuje to więcej niż kilka sekund" – mówią trenerzy Szkoły Jazdy Renault. Czasem warto skorzystać z pomocy współpasażera. Ten wysiądzie i pomoże, sprawdzając, jak wiele zostało nam miejsca na zaparkowanie. Pamiętajmy również przy wyjeżdżaniu z miejsca parkingowego dokładnie sprawdzić otoczenie samochodu. Wracając np. z długo trwających zakupów możemy zapomnieć o znajdującym się słupku, a i nie dostrzeżemy go w lusterku wstecznym. „Wszystkie manewry musimy wykonywać z minimalną prędkością, w gotowości do zatrzymania auta w każdej chwili. Kierowca musi być czujny i obserwować otoczenie, w szczególności pieszych oraz inne poruszające się po parkingu pojazdy. Patrzenie w lusterka nie wystarczy” - dodają trenerzy.

Parkując na wyznaczonych miejscach starajmy się ustawić nasz pojazd w środku stanowiska, tak aby inne osoby nie miały problemu z właściwym zaparkowaniem swojego pojazdu poprzez to, że nasz pojazd jest "krzywo" zaparkowany. Dodatkowo pamiętajmy, że jeżeli miejsca parkingowe są wyznaczone za pomocą linii to powinniśmy zaparkować w stanowisku a nie obok niego. Bardzo ważną sprawą dotyczącą parkowania jest parkowanie w centrach handlowych na parkingach wielopoziomowych. Zwróćmy szczególnie naszą uwagę na betonowe słupy konstrukcyjne parkingu - bliższy kontakt z taką przeszkodą spowoduje kosztowną konieczność odwiedzenia zakładu blacharskiego. Życzymy Wszystkim udanych parkowań. 

Komentarze
Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz
Pozostało znaków 1000